‘டெலோ’விலிருந்து சிவாஜி, ஸ்ரீகாந்தா விலகல்

sivajilingam.jpgநாடா ளுமன்ற உறுப்பினர்களான எம்.கே.சிவாஜிலிங்கம் மற்றும் என்.ஸ்ரீகாந்தா ஆகியோர் தாங்கள் அங்கம் வகிக்கும் தமிழீழ விடுதலை இயக்கத்தி(டெலோ) லிருந்து விலகிக் கொள்வதாக கட்சித் தலைமைப் பீடத்திற்கு அறிவித்துள்ளனர். ஜனாதிபதித் தேர்தலில் நாடாளுமன்ற உறுப்பினர் எம்.கே.சிவாஜிலிங்கம் சுயேட்சையாகப் போட்டியிடுவது குறித்து அக்கட்சிக்குள் எழுந்துள்ள முரண்பாடுகள் காரணமாகவே இவர்கள் இருவரும் இந்த முடிவை எடுத்துள்ளதாகத் தெரிவிக்கப்படுகின்றது.

ஜனாதிபதித் தேர்தலில் தமிழ்த் தேசியக் கூட்டமைப்பு போட்டியிடுவதில்லை என ஏகமனதாக முடிவெடுத்திருந்த போதிலும் தமது கட்சியைச் சேர்ந்த குறிப்பிட்ட இரண்டு நாடாளுமன்ற உறுப்பினர்களும் அதற்கு மாறாகச் செயல்படுவதாக டெலோ கூறுகின்றது.

நேற்றிரவு டெலோ முக்கியஸ்தர்கள் கொழும்பில் கூடி, தற்போது எழுந்துள்ள நெருக்கடி நிலை குறித்து ஆராய்ந்து ஜனாதிபதித் தேர்தலில் போட்டியிடுவது என்ற முடிவை வாபஸ் பெறுமாறு சிவாஜிலிங்கத்திடம் வலியுறுத்திக் கேட்ட போதிலும் அவர் அதனை நிராகரித்து விட்டதாகக் கூறப்படுகின்றது.

நேற்றைய கூட்டத்தில் ஆராயப்பட்ட விடயங்கள் குறித்தும், எடுக்கப்பட்ட முடிவுகள் குறித்தும் டெலோ தலைவர் செல்வம் அடைக்கலநாதன் இன்று அறிக்கையொன்றை வெளியிடுவார் என அக்கட்சி வட்டாரங்கள் தெரிவிக்கின்றன.

இதற்கிடையில் தற்போது வெளிநாடு ஒன்றில் தங்கியிருக்கும் தமிழ்த் தேசியக் கூட்டமைப்புத் தலைவர் இரா.சம்பந்தன் நாளை நாடு திரும்புகின்றார்.

நாளை மறுதினம் தமிழ்த் தேசியக் கூட்டமைப்பு நாடாளுமன்றக் குழு கூடி, தமது கூட்டமைப்பில் அங்கம் வகிக்கும் கட்சி ஒன்றின் நாடாளுமன்ற உறுப்பினர் ஜனாதிபதித் தேர்தலில் போட்டியிடுவது குறித்து எழுந்துள்ள நெருக்கடி நிலை குறித்தும் மற்றும் ஜனாதிபதித் தேர்தல் குறித்தும் விரிவாக ஆராயவிருப்பதாக கூட்டமைப்பு உறுப்பினர் ஒருவர் தெரிவித்தார்.
 
வீரகேசரி இணையம் 12/17/2009

Show More
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 Comments

 • mathan
  mathan

  சூரிச்சில் வரதகுமாரால் அவசர அவசரமாக புலிகளுக்காகக் கூட்டப்பட்ட மகா நாட்டில் மகிந்தாவுக்கு எதிராக(பிரபாகரனைக் கொலை செய்தமைக்காக) சரத்துக்கு ஆதரவளிக்கப்பட வேண்டும் என்பதே உள் நோக்கமாக இருந்தது. இதற்காகவே அனைத்துக் கட்சிகளையும் கூப்பிட்டு ஆலாய்ப்பறந்தார்கள். இதில் டக்ளஸ் பிள்ளையான் விழித்துக் கொண்டார்கள்.(இதற்காக இன்னமும்தான் கண்டவன் முன்னாடியெல்லாம் டக்கிளசைத் திட்டிக் கொண்டிருக்கிறார் வரதகுமார்). இவர்களுக்குத் தலையாட்டியதன் விளைவே ரிஎன்ஏ போட்டியிட வரவில்லை.இவர்கள் சிவாஜியின் நிலையை எதிர்பார்த்திருக்கவில்லை. இப்ப ரிஎன்ஏ அவர்களுக்கு கொடுக்கும் அழுத்தமே இந்த ரெலோ உடைப்பு.(என்ன சொன்னாலும் சிறீசபாவை கொலைசெய்ய ரெலோ அழிப்பிற்கு புலிகளுடன் சேர்ந்து உடந்தையாய் இருந்த அடைக்கலநாதன் இன்னமும் புலிக்க விசுவாசமாய்த்தான் இருக்கிறார்)

  Reply
 • Sampanthan
  Sampanthan

  Presidential election is an opportunity for the Tamils to air their grievances and aspirations – Sivajilingham

  The Presidential election is an opportunity provided to bring to the notice, the grievances and aspirations of the Tamil nation. Therefore this golden opportunity should not be allowed to go by.After filing his nomination today as an independent candidate in the Sri Lanka’s Presidential election, the former Tamil National Alliance Parliamentarian M.K.Sivajilingham speaking to Asian Tribune said that the Tamils’ participation is the need of the hour and that is exactly why I have come forward to contest in the election in the absence of a decision on the crucial question of the participation of our people in this election on the part of the TNA colleagues. The former TNA parliamentarian Sivajilingham pointed out that “Both the major candidates for the Presidency, namely President Mahinda Rajapaksa and his main adversary retired General Sarath Fonseka have gone on record that in the event of their victory, the resolution of the national question would be based on the 13th Amendment to the Constitution – President Mahinda Rajapaksa states that he has a 13+ 1 formulae, while Sarath Fonseka says he will go beyond the 13th Amendment.”
  He further said “These announcements do not make any differences. In other words both these candidates of the two major alliances have failed or to come with a political package to address our long felt political grievances, therefore either of these two candidates does not deserves the support of the Tamils, at the same time, we cannot allow the opportunity presented by the forthcoming presidential election to simply go by.”Sivajilingham who was in India during the height of the war between the LTTE and the Government forces to bring to the notice of the international community the plight of the Tamils living in the war ravaged country said, “We have to face this election as a political challenge to express the political aspirations of the Tamil nation that remains oppressed in this country for the last 60 years since independence,” and further added “our aspirations need to be clearly explained in no uncertain terms.”He also said, that a sound and a meaningful electoral expression of the Tamil national sentiments should be pronounced.He concluded by stating, “I am confident that a good majority of the Tamil National Alliance Parliamentarians would back me in this righteous mission.”Sivajilingham is the second Tamil candidate to contest in the Sri Lanka’s Presidential election. The first one to contest was Kumar Ponnampalam, in the election held on 20 October 1982 and polled 173, 934 votes which was 2.67 % of the total votes polled in that election.

  Reply
 • sampanthan
  sampanthan

  Solution to Tamil issue in neither main candidate getting 50%.

  TNA Parliamentarian M.K. Sivajilingam on Tuesday handed over his deposit to Elections Commissioner Dayananda Dissanayake to contest the upcoming presidential election as an independent Tamil candidate, thus taking the number of contenders to 21. He explains to Hard Talk the rationale behind the decision.

  Q: The TNA remains sharply divided over the Presidential Election with seven MPs from your camp wanting to field a common Tamil candidate while three other members including Gajendra Kumar Ponnambalam are planning to boycott the election in the Northern and Eastern Provinces . How do you think the Tamil people will respond to your candidacy?

  On December 9th the TNA Parliamentary Group’s 18 members met to discuss this issue. 7 of the members agreed that we needed a Tamil candidate at the poll because we couldn’t support both of the main candidates in view of the suffering of the Tamil people following the war. There have been no concrete steps laid on seeking a solution to the Tamil issue either. Five of the members however said that we should wait and see while one even said that we should go ahead and support Mr. Sarath Fonseka to ensure a change of government.

  In that sense 12 members which accounts for the majority supported the view that we should support neither of the main candidates. However, we suspect Mr. Sampanthan’s wait-and-see attitude as a move to support one of the main candidates at the last minute. We suspect that there is a secret understanding with one of the candidates with some international facilitation to this end.

  Q: You accuse both the two main candidates of providing little focus on the Tamil issue. How realistic is it to hope to address this issue without the support of one of the main candidates?

  We; as representatives of the Tamil people feel that there is an immediate need to address the issues of the Tamil people through a Federal solution or one that reconnects the North and the East. We will withdraw our candidacy and support any of the main candidates if either agree to this. We don’t think any Southern candidate will agree, although they speak of a 13+ solution. The Tamil people need self determination and autonomy. The Southern people will vote for a change of government but its not based on our issue. Even implementing 13+ will not solve our problems as long as control is held in the center in Colombo .

  Q: What then is the rationale for a boycott at this point as pushed by some members of the TNA and how will you move your own campaign in this scenario?

  Both the main candidates will not get the Tamil vote because the Tamil people feel that both of them are responsible for the present plight of the Tamil people. I have therefore, decided to campaign with Mr. Wickramabahu Karunaratne because we are both aware that it is either the President or Sarath Fonseka who will become President. There is no doubt on that point. But if either fail to get a 50% of the vote, which we believe will be the outcome of the election, and this is also our target too, then we will be able to push for a solution through one of the candidates. If we can show that no one can get 50% to the international community we should be able to ensure a political solution through that, because we can then prove that governance would be impossible without offering a solution to the Tamil people.

  Our next demand is an international inquiry on the war where some 50,000 people have died. There must be some justice for the deaths and the suffering of the Tamil people. If either of the candidates will support such an inquiry I will withdraw my candidacy. We will accept any outcome of such an international inquiry. We believe both the Sinhalese and Tamils must come together to ensure Tamil rights. We want one Prime Minister for the Sinhalese and one for the Tamils with a President on top.

  Q: How do you think the Tamil vote will play at this election, especially those of the Internally Displaced?

  The government knows very well that only 150,000 of the IDPs can vote at this election. Of that too I don’t know if even 50,000 will vote. Each of these IDPs have to apply individually. How can voters be bothered with filling applications when there are more pressing issues of food and shelter? The government is also asking for their National IDs. Why can’t they issue temporary cards for them? The government doesn’t want these people to vote because their sentiments, which are of anger and frustrations will come out at the polls. If the government had done the sensible thing and released at least 1000 people a day from these camps, they would’ve solved this problem in 2 months. These people are today mentally down; at least half of them will need some form of psychological treatment. The government is responsible for this situation. The plight of the people since the end of the war and the situation of the hostages are all its responsibility. They can’t shirk it away now. The Governor of the North East says that of those released only 90,000 have stayed back; this is because they have no where to go.

  Q: How do you see the plight of the IDPs resolved on a short term basis?

  The problem of the IDPs need to be resolved fast. 200,000 have already been allowed to go, but only 50,000 have resettled in the Wanni. The remaining 150,000 are either with their relatives or in some Transit camp, in Jaffna , Batticaloa, Ampara etc. It is these people whose issues must be met immediately. We want to the government to get some UN monitoring for this. Today they are like stray dogs and beggers. All they get are rice, sugar, dhal and coconut oil. Can a 2 year old child eat any of this? They don’t get any milk powder. How can the people live without money to purchase anything else? They give 12 aluminium sheets to build a house, but can you do that with just 12? These are very serious issues. They initially said they were giving Rs. 25000 to help with resettlement each, then they raised it to Rs. 50,000. But today they’ve only been given Rs. 5000 saying they will invest the remaining 45,000 in the bank. How can this situation be fine?

  If the war is over then what is the security threat that prevents the government from letting these people just go? We demand that there is some form of UN involvement and the presence of international community. If this situation continues we will be worse than second class citizens in this country.

  Q: You accuse the government and Opposition candidate Sarath Fonseka of ignoring the need for a political solution to the Tamil problem at the polls. But didn’t the government delegation assure the Indian government last week of a political solution to the issue?

  We don’t believe that. Look at what happened to the APRC; it is in the dustbin today. They make all these pledges and false claims every time they go to India , but forget about them the moment they return. The reality is that they can’t honestly address this issue with the people of the South. We ask both the main candidates to tell the Sinhala people what their solution to the Tamil problem will be. This is why we know that neither will go for a political solution. All the deaths on every side have been in vain. Over 250,000 Sri Lankans have died in this war, but we are still unable to seek a solution. This is the seriousness of the situation. How can we believe their pledges on development or employment in this scenario?

  Q: One of the main issues of the Opposition platform is the abolishment of the Executive Presidency. How serious an issue is this for the minority communities?

  We don’t believe they will abolish it at all. This has been a broken promise from 1994. Even Sarath Fonseka when he says he will abolish the Presidency, knows he can’t do it. How can he without a two thirds majority in the house? How does he plan to get the majority? Of course if they are serious they can do it with our support.

  There is bad and good for the minorities from the Executive Presidency. The only good however is that at times of elections like now, they remember the minorities! But soon afterwards they are forgotten. There is discrimination from the system otherwise to us minorities. We need to look after our issues. This is why we can’t even believe in a solution like the 13th amendment because although there is some devolution of power the real power is still centered in Colombo . You still have to come to Colombo to resolve much of the issues. Even after 22 years powers vested under lands and police are not granted.

  Q: But the TMVP which also commands a significant portion of the Tamil vote maintains that they are satisfied with a full implementation of the 13th amendment.

  Pillayan is Chief Minister so he is happy with whatever he has, even if this means that he has no power over law and order or land. Can he honestly say he has the necessary powers? Can either Sarath Fonseka or the President say that they will grant these powers? Why not?

  Q: There are many allegations and counter allegations on the manner in which the war reached its end and denials about how the leaders of the LTTE were killed etc. How do you think the Tamil people will view this situation?

  A lot of our people died and the end of the war; at least 50,000. This is why we demand an international inquiry and justice for the dead. The government says one thing and Sarath Fonseka another. How can we trust either? There are death certificates issued even. We want to know who died and how. Will either of them say how the war ended? Both Sarath Fonseka and the President are responsible for the killing of the LTTE leaders.

  Q: There are reports to indicate that the LTTE is once again raising its head in the West with a possibility of it turning to militancy once again. How do you view this situation?

  All I can say is that the LTTE’s arms struggle only reflected the Tamil national issue. LTTE simply took over the Tamil militancy as a solution to the problem. Today at the end of the war Tamil militancy stands defeated. If however, they will reawaken will depend entirely on the ability of the government to offer a viable political solution. If there is no solution not just LTTE even another armed gang gaining strength cannot be overruled. You need to remedy the cause and attend to the symptoms of the disease. This is why a political solution is crucial.

  Reply
 • பார்த்திபன்
  பார்த்திபன்

  ஆமா இப்ப ரெலோ என்றொரு அமைப்பு இருக்கின்றதா?? அப்படிப்பட்ட அமைப்பில் எவரிருந்தால் என்ன?? வெளியேறினால் என்ன??

  Reply
 • Sampanthan
  Sampanthan

  சிவசக்தி ஆனந்தனின் கூற்றுக்கு மறுப்புத் தெரிவித்து சிவாஜிலிங்கம் கடிதம்
  by வீரகேசரி இணையம்

  எமது இணையத்தளத்தில் 11-12-2009 ஆம் திகதி வெளியான செய்தி ஒன்றில் தனது பெயரைக் குறிப்பிட்டு நாடாளுமன்ற உறுப்பினர் சிவசக்தி ஆனந்தன் குற்றம் சாட்டியிருந்ததாகக் கூறி, அதற்கு மறுப்புத் தெரிவித்து நாடாளுமன்ற உறுப்பினர் கே.சிவாஜிலிங்கம் கடிதம் ஒன்றை அனுப்பு வைத்துள்ளார்.

  அதன் விபரம் வருமாறு :

  “தமிழ் மக்களின் வாக்குகள் தமக்கு எதிராகப் பயன்படுத்தப்படும் என அரசாங்கம் அச்சம் கொண்டுள்ளது. அதனை திசை திருப்புவதற்காக ஒரு பகுதிதயினரிடமிருந்து சிவாஜிலிங்கம் பணம் வாங்கியுள்ளார் என சிவசக்தி ஆனந்தன் குற்றம் சாட்டியிருந்தார்.

  அவருடைய குற்றச்சாட்டு அப்பட்டமான பொய். வன்னிப் பகுதியில் போர் கடுமையாக நடைபெற்றுக் கொண்டிருந்தபோதும், முடிவடைந்து மூன்று லட்சம் மக்கள் முள்வேலி முகாம்களில் அகப்பட்டிருந்ததைக் கண்டித்தும் 13 மாதங்களாக இலங்கைக்கு வராமல் இந்தியாவிலும் பிரித்தானியாவிலும் தொடர்ந்து மக்கள் போராட்டங்களை வீதிகளில் இறங்கி நடத்தியவன் நான் என்பதை மக்கள் நன்கு அறிவர்.

  அது மாத்திரமல்ல, இந்திய நாடாளுமன்றத்திற்கு வெளியே பல போராட்டங்கள் நடத்தியதையும் ஒரு மாதத்திற்கு மேல் தொடர்ச்சியாக இந்தியாவில் தங்க அனுமதி மறுக்கப்பட்ட சூழ்நிலையில் 5 தடவைகள் பிரித்தானியாவுக்கும் 3 தடவைகள் சிங்கப்பூருக்கும் ஒரு தடைவ மலேசியாவுக்கும் சென்று இந்தியா திரும்ப நிர்ப்பந்திக்கப்பட்டேன்.

  தமிழ் மக்களின் மீதான இனப் படுகொலைகளைக் கண்டித்து பிரித்தானிய நாடாளுமன்றத்துக்கு முன்பாக நடைபெற்ற வீதி மறியல் போராட்டத்தில் கலந்துகொண்டு பொலிசாரினால் கைது செய்யப்பட்டேன். பொலிஸ் நிலையம் கொண்டு செல்லப்பட்டு, கூண்டில் அடைக்கப்பட்டு நீதிமன்றத்தில் நிறுத்தப்பட்டேன்.

  எமது மக்களின் உயிர்களைக் காப்பாற்றுவதற்காக 2009 பெப்ரவரி மாதம் 10ஆம் திகதி தமிழீழ விடுதலைப் புலிகள் இயக்கம் தமது ஆயுதங்களை 3ஆம் தரப்பினரிடம் ஒப்படைக்க வேண்டும் என ஊடக அறிக்கை மூலம் கேட்டிருந்தேன்.

  அவுஸ்திரேலியாவில் பொங்கு தமிழ் நிகழ்வில் ஆற்றிய உரை சம்பந்தமாக தேசத்துரோகக் குற்றச்சாட்டு சுமத்தப்பட்டு, வழக்கை எதிர்நோக்கியவன் நான். சுதந்திர தமிழீழப் பிரகடனம் செய்ய வேண்டும் என்று கோரிக்கை விடுத்தமை, தமிழீழ விடுதலைப் புலிகளின் தடையை நீக்கி தேசிய விடுதலைப் போராட்டத்தை இந்தியா அங்ககீகரிக்க வேண்டும் என்ற கோரிக்கைகளை முன் வைத்தமை என என்மீது குற்றச்சாட்டுக்கள் எழுந்தன. கடந்த மாதம் நாடு திரும்பிய பின்னரும் தொடர்ந்து கொலை மிரட்டல்கள் வந்து கொண்டிருக்கின்றன. வன்னிப் போரின் போது 50 ஆயிரம் தமிழ் மக்களைப் படுகொலை செய்த அரசாங்கத்தை ஆதரிப்பதற்கு மனசாட்சியுள்ள தமிழனால் முடியுமா?

  வன்னிப் போரில் சிங்களப் போர் வெற்றி நாயகன் தானே என உரிமை கொண்டாடும் ஜெனரல் சரத் பொன்சேகாவை ஆதரிப்பதற்கும் மனசாட்சியுள்ள தமிழனால் முடியுமா?

  இம்மாதம் 9ஆம் திகதி நடைபெற்ற தமிழ்த் தேசியக் கூட்டமைப்பின் நாடாளுமன்றக் குழுக் கூட்டத்தில் 22 உறுப்பினர்களில் 17 உறுப்பினர்கள் கலந்து கொண்டிருந்தனர். அதில் 7 பேர் தமிழ் தேசியக் கூட்டமைப்பு ஒரு வேட்பாளரை நிறுத்த வேண்டும் என்ற கருத்தை முன் வைத்தோம். ஐந்து பேர் தேர்தலைப் புறக்கணிக்க வேண்டும் என்ற கருத்தை முன் வைத்தனர்.

  ஏனைய ஐந்து பேரும் பொறுத்திருப்போம் என்று கூறிய பொழுது ஈ. பி. ஆர். எல். எப். அமைப்பைச் சேர்ந்த நாடாளுமன்ற உறுப்பினர் சிவசக்தி ஆனந்தன் ஆட்சி மாற்றத்துக்கு ஜெனரல் சரத் பொன்சேகாவை ஆதரிக்க வேண்டும் என்ற கருத்தை முன் வைத்தார்.

  கலந்து கொண்ட 17 பேரில் 2 பேர் பிரதான வேட்பாளர்கள் இருவரில் எவரையும் ஆதரிக்க முடியாது என்ற கருத்தை முன் வைத்தனர். அவர்களில் ஒரு சிலர் கலாநிதி விக்கிரமபாகு கருணாரத்னவை ஆதரிக்க வேண்டும் எனவும் குறிப்பிட்டனர்.

  இந்த நிலையில் சிவசக்தி ஆனந்தன் இவ்வாறு குற்றச்சாட்டை முன்வைக்குமாறு தூண்டிய தமிழ் அரசியல்வாதி யார் என்பதனை நான் அறிவேன். துணிவிருந்தால் அந்த அரசியல்வாதி குற்றச்சாட்டுகளை முன்வைக்கட்டும் என்று சவால் விடுகிறேன்.

  சிவசக்தி ஆனந்தனிடம், கண்ணாடி வீட்டுக்குள் இருந்துகொண்டு கல் எறிய வேண்டாம் எனக் கூறிக்கொள்ள விரும்புகிறேன். வெகு விரைவில் சிவசக்தி ஆனந்தன் மீது சட்ட நடவடிக்கை எடுப்பேன் என்பதை உறுதியாகத் தெரிவித்துக் கொள்கிறேன்.”

  இவ்வாறு சிவாஜிலிங்கம் தனது கடிதத்தில் தெரிவித்திருக்கின்றார்.

  Reply
 • VVT கறுணூ
  VVT கறுணூ

  ஒரு புளொட் ஒரு மாலை தீவு ஒரு வங்கம் தந்தபாடம் ஒரு புதியதோர் உலகம் ஒரு தீப்பொறி ஒரு வியூகம் ஒரு புதிய திசை எப்ப சார் நீங்க மக்களைப்பற்றி பேசப்போறீங்க ஜிவாஜி என்னவோ தமிழனுரக்கு அரசியல் தீர்வு எண்டு என்றாலும் பேசுறாரே மற்றவை ஜரோப்பாவில மக்களின்ர பக்கம் தலையே வைச்சு பார்க்கமாட்டாங்கள்

  Reply